Osmnáct let sloužila EN 12841 z roku 2006 (u nás jako ČSN EN 12841 z května 2007), než se odebrala na zasloužený odpočinek. K dnešnímu dni vychází její nová verze, u nás pod označením ČSN EN 12841 ze srpna 2024. Zatím pouze převzetím v angličtině, ale český překlad bude následovat.
Trvalo to dlouho, nejen samotné zpracování normy, ale zejména pak schvalovací proces. A je vidět rozdíl. Nejen rozsahem, kdy původní norma měla 28 stran, zatímco nová jich má přes 40 ale i obsahem. Kromě ujednocení terminologie a požadavků s některými dalšími normami z posledních let, přináší několik změn a to jak pro výrobce, tak i pro uživatele.
Skvělou zprávou je, že u slaňovacích brzd (EN 12841 C) není stanovena povinnost, aby brzdy měly Anti-Panic (Panic Locking Element), což se snažili prosadit zástupci jedné mezinárodní asociace. Brzdy jím samozřejmě mohou být vybaveny, pokud jej mají, norma stanovuje, jakou zkouškou musí projít, ale podstatné je, že nemusí být na všech brzdách.
Významnou změnou pro uživatele, je změna někdejšího požadavku na použití pohyblivého zachycovače pádu (EN 12841 A) na jisticím laně pokud na pracovním používá výstupové blokanty (EN 12841 B) a/nebo slaňovací brzdu (EN 12841). Tento požadavek byl v úvodu normy nahrazen textem, že „v lanovém přístupu je obvyklé použití pohyblivého zachycovače pádu (EN 12841) na jisticím laně a použití výstupových blokantů (EN 12841 B) a/nebo slaňovacích brzd (EN 12841 C) na pracovním laně„. Navíc pak v poznámce k čl. 3.6 dodává, že výstupové blokanty (EN 12841 B) jsou obvykle určeny k použití s pohyblivým zachycovačem pádu (EN 12841 A) připojeným k jisticímu lanu (a to samé pak v čl. 3.7 v souvislosti se slaňovacími brzdami EN 12841 C).
Dále v úvodu stojí, že obě lana (pracovní i jisticí) jsou součástí bezpečnostního systému a že pro bezpečnost (v systému lanového přístupu) je zásadní, aby byl pracovník připojen k oběma lanům. A na závěr, v čl. 7, písm. k), tedy v požadavcích na informace poskytované výrobcem, je uvedeno, že návod musí obsahovat upozornění, že zamýšlené použití výstupových blokantů (EN 12841 B) a slaňovacích brzd (EN 12841 C) na pracovním laně, by mělo být ve spojení s pohyblivým zachycovačem pádu (EN 12841 A) na jisticím laně, pokud z použití rizik nevyplyne, že použití jiné (alternativní) konfigurace nepřinese menší riziko.
V současné podobě tedy norma umožňuje, aby při použití výstupových blokantů (EN 12841 B) a/nebo slaňovacích brzd (EN 12841 C) byl na jisticím laně použit pohyblivý zachycovač pádu certifikovaný pouze podle EN 353-2, což dosud nebylo možné. Zároveň tímto norma (na rozdíl od NV č. 362/2005 Sb.) umožní použití moderní, leč nesmyslné sestavy současného použití dvou slaňovacích brzd nasazených na dvou lanech. V neposlední řadě to umožní použití jediného lana při práci v případech, kdy z posouzení rizik vyplyne, že použití druhého lana způsobí větší riziko, tak jak to stanovuje část II, bod 8 Přílohy k NV č. 362/2005 Sb.
Tato změna má pozitivní dopad i na záchranáře, jeskyňáře a i horolezce. Jejichž činnost není ustanoveními pracovně-právních předpisů upravena, ale mnohé výstupové blokanty a slaňovací brzdy, které používají, jsou certifikovány pouze podle EN 12841 (buď jako typ B nebo C) a oni při své činnosti (vzhledem k jejímu charakteru a/nebo místním podmínkám) nemohou používat jisticí lana a pohyblivé zachycovače pádů.
Další změna, která se může dotknout některých uživatelů, že u pohyblivých zachycovačů pádu (EN 12841 A) je nově stanovena maximální délka spojovacího prostředku. A to na 1 m, tak jak je tomu u pohyblivých zachycovačů pádu certifikovaných podle EN 353-2. Ve starší verzi normy EN 12841 byl pouze obecný požadavek pro všechny typy „nastavovacích zařízení lana“ (tedy nejen pro zachycovače), aby daný prostředek byl v „uživatelském dosahu“.
Některých uživatelů se dotkne i požadavek čl. 7 písm. b), aby u prostředků, které jsou určené k použití s jiným lanem, než které je certifikované podle EN 1891 A, obsahoval návod výrobce seznam značek, modelů, konstrukcí a průměrů lan, které je možné s prostředkem použít.
Další změny se dotknou spíše výrobců. Např. u blokantů jsou nově požadavky totožné s požadavky EN 567, a to vč. zkoušky posunutí a zkoušky v tahu (k čemuž přibyly i hezké obrázky), apod. Ale k tomu snad až někdy příště.
Zajímavostí je, že nová EN 12841 nese i české stopy. Tou nejvýraznější z nich je obrázek č. 9 pro zkoušku dynamické pevnosti (viz zkouška, kterou jsme za tímto účelem pro potřeby WG dělali) je použit obrázek osmičkového oka převzatý z čl. 4.1.1 ČSN 83 2610.
Ještě je otázka, jak bude vypadat norma v českém překladu. Je jasné, že obsahově se nic nezmění, ale důležitá bude i použitá terminologie.
Ondřej Belica, 1. 8. 2024