Loading

Po předchozích letech, která byla docela statická, je rok 2024 rokem plným změn. V červnu vyšla EN 360, v srpnu EN 12841 a dnes je tu další novinka, další změna. Tou je ČSN EN 813 Prostředky ochrany osob proti pádu – Sedací postroje.

Po pouhých 15 letech nahradila ČSN EN 813 z dubna 2013 (jež byla českou verzí normy EN 813:2008). A opět byla dodržena zásada, že čím je norma novější, tím musí být delší, byť v tomto případě o pouhých 8 stran (7 z nich tvoří přílohy, jedna je prázdná, aby počet stran byl dělitelný 4).

Tradičně se změny dotknout zejména výrobců (a zkušeben), ale je tu pár změn významných i pro uživatele.

Někdejší „upevňovací a nastavovací prvek“ (fastening and adjustment element) v někdejším čl. 3 byl rozdělen na „fastening element„, který slouží k rozepínání a zapínání postroje a na „adjustment element“ sloužící k přizpůsobení/nastavení velikosti postroje na těle uživatele. To usnadní použití postrojů konceptem vycházejících z těch speleologických, stejně jako použití postroje, který bude mít jak rychlo-rozepínací přezku (tzv. parapřezku), tak neotevíratelnou pouze stavitelnou klasickou přezku. V případě rychlopřezek (parapřezek) je požadavek na otevření po stisknutí dvou tlačítek (prvků)

Zásadní změnu přináší pro arboristy, neboť připojovacím bodem podle EN 813 se tak bude moci bez jakýchkoliv kliček stát jak můstek, tak kroužek na můstku a i oka na koncích můstku.
Pokud má postroj připevněné ramenní popruhy, nesmí na nich být připojovací bod, s výjimkou případů, kdy tento bod (a celý postroj) splňují EN 361. To se týká například popruhů sloužících k připojení horní části hrudního blokantu.

Zůstává požadavek, že v návodech výrobce se (mimo jiné) musí objevit informace, že před prvním použitím postroje má uživatel na bezpečném místě provést zkoušku komfortu a správného nastavení, což prakticky znemožňuje použití postrojů, které (krom jiných) splňují i EN 813 na různých adrenalinových atrakcích, kde návštěvníka oblékne instruktor do postroje a pak je vrhne do hlubiny či zavěsí na lanový sjezd. Mnozí provozovatelé takovýchto aktivit si dosud nepřipravili zkušební koutek, aby vyhověli tomuto požadavku…
V návodech bude i nadále muset zaznívat upozornění na riziko traumatu z visu a způsobu jak se před ním chránit (doufám, že to bude formou prevence a ne reklamou na anti-trauma smyčky…).

Zkomplikovat počínání bude někomu působit požadavek, aby návod obsahoval informaci, že při použití postroje v systému pracovního polohování je žádoucí zvážit potřebu záložního systému, např. systému zachycení pádu (mnozí si to mohou vyložit tak, že když už mají systém pracovního polohování zajistit systémem zachycení pádu, rovnou vyloučí systém pracovního polohování).
Potěší však požadavek, aby v návodu bylo uvedeno, že při pracovním polohování (tedy nejen při něm, ale to už norma neřeší) je nezbytné, aby kotvení bod byl umístěn ve výšce pasu či výše.

Další změny nejsou pro uživatele tak významné. Dobré je, že z normy nezmizela dračí smyčka (nebyla nahrazena osmičkovým okem), která se používá na jednoduchém dynamickém laně o průměru 11 mm při zkoušce dynamické pevnosti 😉

Ondřej Belica, 1. 9. 2024